پیچ و مهره

پیچ و مهره

همه ی ما میدانیم که پیچ و مهره دو عضو جدانشدنی هستند و همواره از آنها در کنار هم استفاده می شود اما برای اینکه نسبت به روش های اتصال آگاهی داشته باشید در نظر داریم توضیحاتی در رابطه با این جزء جدانشدنی خدمت شما ارائه دهیم.

نکات زیادی در رابطه با پیچ و مهره وجود دارد اما باید بدانید که یکی از عمده ترین روش های اتصال استفاده از پیچ و مهره می باشد به خصوص که شما میتوانید استفاده از این روش را در اتصالات مکانیکی به وفور مشاهده کنید.

مطمئنا هنگامی که در رابطه با پیچ و مهره مطالبی را میخوانید به کرار مشاهده می کنید که از واژه (Bolt) برای همه اتصال هایی که در آنها رزوه بکار رفته است استفاده می شود.

در واقع منظور اتصال هایی همچون پیچ های دوسر بدون گل یا تمام رزوه و همچنین پیچ های خودکار می باشد.

اگر بخواهیم Bolt را برای شما تعریف کنیم باید بگوییم که به پیچی گفته می شود که همواره مهره ای را در کنار خود دارد و یکی از پرکاربردترین ها در صنعت می باشد.


انواع پیچ ( Bolt)


پیچ دوسر رزوه (Stud Bolt)  و یک سر رزوه (Machine Bolt)

پیچ و مهره

 

اما حال این سوال در ذهن بسیاری از افراد ایجاد می شود که چند نوع رزوه وجود دارد؟ در این قسمت به معرفی و توضیح این مسئله می پردازیم:

انواع رزوه

در واقع مهندسان بر این عقیده هستند که از نظر ابعادی و هندسی بیش از ۱۲۵ نوع رزوه وجود دارد که آگاهی از تنها ۳۰ مورد از آنها برای کسانی که در صنعت مشغول به فعالیت می باشند کفایت می کند و میتواند نیاز آنها را برطرف سازد.

پیچ ها که گفته شد در اتصالات مکانیکی کاربرد بسیار زیادی دارند در گروه رزوه خارجی قرار میگیرند و مهره ها و سوراخ های رزوه شده نیز در گروه رزوه داخلی جای دارند.

نکته ی دیگری که در رابطه با رزوه باید بدانید این است که رزوه به سه قسمت ریشه، قله و پهلو تقسیم می شود و زاویه معمول که هر رزوه در سیستم متریک دارا می باشد ۶۰ درجه است.

همچنین رزوه را میتوان به دو دسته دنده درشت(Coarse) و دنده ریز (Fine) تقسیم کرد. که هر کدام از آنها مزایایی را با خود به همراه دارند.

مزایای دنده ریز

اگر بخواهیم در رابطه با مزایای دنده ریز صحبت کنیم موارد زیر را می توان عنوان کرد:

الف)دنده ریز نسبت به دنده درشت به دلیل سطح مقطع تنش بیشتر و همچنین قطر ریشه بزرگتری که دارند از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار می باشند.

ب) همچنین دنده ریزها به این دلیل که طول دامنه آنها کوتاه بوده و همچنین سطح تماس بیشتری دارند، تمایل به لقی کمتری داشته در نتیجه میتوان از آنها برای بارهای دینامیک استفاده کرد.

ج) به دلیل طول گام کمتر، امکان انجام تنظیمات دقیق تری را در تجهیزات حساس فراهم می کند.

د) دنده ریز گشتاور کمتری نیاز دارد تا به پیش تنیدگی معینی نیز برسد.

ه) ایجاد دنده های ریز از آلیاژهای با سختی بالا ، آسان تر است.

 

معایب دنده ریز ها

·        دنده ریزها نسبت به دنده درشت ها امکان آسیب پذیری بیشتری دارند.

·        طول درگیری در این دنده ها نسبت به دنده درشت ها بیشتر است.

·        در مواردی که نصب و مونتاژ با سرعت بالا انجام می شود مناسب نمی باشد.

·        کار تولید را دشوار کرده و هزینه را نیز بالا می برد.

·        از مقاومت و خستگی کمتری برخوردار است.
مقاومت کمتری در مقابل کچل شدن (Striping) دارند.

 

به همین دلیل اکثر طراحان در شرایط عادی ترجیح می دهند که از دنده درشت ها برای طراحی و سایر کارهای خود استفاده کنند.

نکته ی دیگری که باید بدانید این است که در پیچ های Single Thread میزان پیشروی روزه برابر گام است و این مسئله در پیچ های Double Thread هر یک دور کامل چیزی معادل ۲ گام  می باشد و در پیچ های سه رزوه هر یک دور کامل به ۳ گام می رسد.

نکته: برای اطلاعات بیشتر در مورد رزوه ها ، مشخصات ابعادی و همچنین کاربرد آنها میتوانید به استاندارد DIN 202 مراجعه کنید.

 

انواع رزوه ها براساس شکل هندسی و ابعاد

اگر بخواهیم رزوه ها را از نظر شکل های هندسی و ابعادی و همچنین انواع گوناگونی آنها دسته بندی کنیم باید بگوییم که آنها به گروه های زیر تقسیم می شوند.

*رزوه مثلثی                     *روزه تخت                               *روزه یونیفاید

*روزه مربعی                     *رزوه ذوزنقه ای                          *ویت ورث

* روزه مارپیچ                   *روزه گرد                                 * روزه دره ای

 نکته: برخی از این رزوه ها کاربرد خاص داشته و برخی نیز منسوخ شده اند.

 

کاربرد رزوه

باید بدانید رزوه ها کاربردهای مختلفی دارند به عنوان مثال میتوان از آنها برای از بین بردن پوشش داخلی سوراخ در حین نصب استفاده کرد اما نکته ای که وجود دارد این است که این روزه ها اغلب و در اکثر مواقع در سازه های فلزی کاربرد دارند.

 

پیچ های راست گرد و چپ گرد

اگر بتوانید مهره را در جهت عقربه های ساعت و حول یک پیچ بچرخانید و سپس محکم کنید پیچ را راست گرد و اگر مخالف جهت عقربه های ساعت باشد، چپ گرد گفته می شود.

اغلب پیچ ها، راست گرد هستند مگر اینکه بخواهند از آنها در موارد خاص مانند پدال دوچرخه استفاده شود در واقع هر چه پدال بیشتر می چرخد، پیچ محکم تر و ایمن تر می شود.

همچنین در صورتی که رزوه چپ گرد باشد تولید کننده باید توسط درج فلشی بر روی گل پیچ آن را مشخص کند.

در صورتی که عمق رزوه به جای اینکه تخت باشد منحنی شود، مقاومت پیچ در برابر خستگی بیشتر می شود اما در عوض اصطکاک و انتقال نیرو در ان به طور عجیبی کاهش پیدا می کند.

نکته: در انتخاب قطر و تناسب آن با گام در پیچ های متریک از استاندارد ISO 261 میتوانید استفاده نمایید.

۱۳۹۷-۱۱-۱۹ ۲۰:۲۴:۴۲ +۰۰:۰۰

ثبت ديدگاه

کد امنیتی *