اصول رزومه نويسی

//اصول رزومه نويسی

چگونه يك رزومه مناسب بنويسيم؟

رزومه نویسی يكي از مهارت هاي ضروري براي افراد جوياي كار است (هر چند كه همه بايد هميشه رزومه آماده و به روز شده داشته باشند) رزومه قبل از حضور در جلسه مصاحبه استخدامي ، از اعتبار و دانش ما دفاع مي كند.

صرف زمان براي رزومه نويسي

همیشه رزومه به روز شده داشته باشید و اگر به نزدیکان خود می‌سپارید که برایتان کار جستجو کنند، حتماً به صورت دیجیتال و یا به صورت مکتوب و پرینت کاغذی، نسخه‌ای از رزومه‌ی خود را ارائه دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که طرف مقابل برای خواندن رزومه شما بین ۳۰ تا ۴۰ ثانیه وقت صرف خواهد کرد. حالا که این فرصت تا این حد محدود است ارزش دارد که ۳ تا ۴ ساعت صرف تهیه یک برگ رزومه شود. ضمناً با توجه به این محدودیت، رزومه‌ی خود را خیلی کوتاه و ترجیحاً در حد یک صفحه تنظیم کنید. بسیاری از ما ادامه تحصیل می‌دهیم فقط به این امید که رزومه پربارتری داشته باشیم. اما در کنار چند سال ادامه تحصیل، دو روز هم برای تدوین یک رزومه خوب وقت نمی‌گذاریم.

 bcard001

روزمه هاي آماده

از رزومه‌های آماده استفاده نکنید. اين روزها انبوهی از رزومه‌های آماده و نمونه‌های رزومه در سايت هاي مختلف، به صورت رایگان ارائه شده یا فروخته می‌شوند. این رزومه‌ها شاید بتوانند کمی در مورد موضوعات و عناوین مفید باشند، اما ممکن است به ذهن شما چارچوب‌های نادرست و نامربوط بدهند. ضمن اینکه برای کسی که رزومه‌ی شما را می‌خواند و رزومه‌های زیادی را دیده است، احساس اینکه شما حتی در حد تنظیم یک برگ معرفی خودتان هم توانمند نیستید، می‌تواند احساسی منفی ایجاد کند. بنابراین شاید بهترین کار این باشد که رزومه‌ی خود را تنظیم کنید و در پایان برای اطمینان از اینکه نکته‌ای از قلم نیفتاده چند رزومه‌ی آماده را نیز بررسی و مقایسه کنید.

آيا همه جا يك رزومه يكسان را ارائه بدهيم؟

  برای همه‌ی سازمان‌ها و شركت ها از یک رزومه استفاده نکنید.  بسیار مشاهده می‌شود که فرد، یک رزومه را آماده می‌کند و آن را برای صد شرکت مختلف ارسال می‌کند.

شركت هاي بزرگ و شركت هاي کوچک در رزومه‌ی شما به دنبال قابلیت‌های متفاوتی هستند.  معمولاً شركت هاي بزرگ، نیروی تخصصی را ترجیح می‌دهند. اگر کسی قرار است متخصص بازرسي جوش باشد، دوست دارند در تمام بخش‌های رزومه‌اش در مورد فعالیت‌های بازرسي جوش ببینند و بخوانند. اگر کسی قرار است آزمايش هاي غير مخرب(PT – MT – RT – UT) انجام دهد بايد به طور جداگانه فقط انجام اين آزمايش ها را براساس تخصص و تجربه انجام دهد. . اما شرکت‌های کوچک نگاه متفاوتی دارند. آنها ترجیح می‌دهند اگر کسی قرار است بازرسي جوش را انجام دهد ، همزمان آزمايش هاي غير مخرب را انجام داده و حتی اگر لازم شد كنترل ابعادي را نيز انجام دهد. با تشریح نوع فعالیت‌ها و علایق خود، می‌توانید احساس مطلوب را به سازمان مورد نظر خود انتقال دهید.

بيان علاقه مندي ها و تفريحات در رزومه

شرکت‌های ایرانی و شرکت‌های بین‌المللی عموماً نگاه متفاوتی به رزومه دارند. برای شرکت‌های بین‌المللی، تفریحات شما، گردش‌ها و مسافرت‌ها، کارهای داوطلبانه، مسئولیت اجتماعی و … مهم است و همیشه در رزومه مورد اشاره قرار می‌گیرند. اینکه یک مهندس مكانيك به تنیس هم علاقه دارد و این مطلب را در رزومه‌ی خود می‌آورد برای فرهنگ کسب و کار بین‌المللی نه تنها عجیب نیست بلکه مفید و موثر نیز هست. اما در رزومه‌ ارسال شده برای یک شرکت ایرانی، ممکن است بی‌معنی تلقی شده یا حتی به عنوان یک امتیاز منفی در نظر گرفته شود.

مرتب بودن رزومه و ساختار آن

قبل از هر چیز باید دقت کنید که رزومه‌ شما گم نشود. معمولاً به دلیل تعدد رزومه‌های دریافتی، کسانی که مسئول بررسی رزومه‌ها هستند، تعدادی از آنها را کنار می‌گذارند. عوامل متعددی می‌تواند باعث شود که رزومه‌ی شما به سادگی کنار گذاشته شود. قالب‌بندی نادرست و نامرتب، اشتباهات تایپی، حجم خیلی زیاد مطالب، فونت نامناسب و غیررسمی از جمله مواردی هستند که ممکن است شانس بررسی‌های بعدی را از رزومه‌ی شما بگیرند. همچنین به ادعاهای خود دقت کنید. کسی که می نویسد تسلط بسیار عالی بر نرم‌افزار Word دارد و حتی جدول‌بندی داخل رزومه را انجام نداده است، بلافاصله کنار گذاشته خواهد شد. همچنین اگر در خصوص دانش زبان انگلیسی خود ادعاهایی مطرح می‌کنید، داشتن غلط‌های ساده‌ی گرامری یا دیکته‌ای در کلمات انگلیسی به سادگی برای کنارگذشتن رزومه شما کافی است.

برخی نکات خیلی ساده نیز می‌تواند تاثیر خوبی روی حس خواننده از مطالعه‌ی رزومه‌ی شما داشته باشد.   به رزومه خود ساختار بدهید. اطلاعات تماس و سوابق حرفه‌ای و تحصیلات و … را با جدول‌بندی مناسب و کارهای ساده‌ی گرافیکی از هم تفکیک کنید. از  فونت‌های رسمی (در فارسی مثل نازنین، لوتوس، میترا و در انگلیسی تایمز نیو رومن) استفاده کنید. هیچ چیز به اندازه‌ی فونت Arial برای خواننده آزاردهنده نیست و این حس را ایجاد می‌کند که شما حتی در حد تغییر فونت، با نرم‌افزارهای تایپ آشنایی ندارید. همچنین ترجیحاً فرم رزومه خود را به Pdf تبدیل کنید تا از خوانده شدن تمیز و درست و با فونت‌های مناسب روی کامپیوتر دیگران، مطمئن باشید. هیچ موضوعی را بیشتر از یک بار تکرار نکنید. اگر زبان شما خوب است یک بار در یک نقطه از متن، به آن اشاره کنید نه اینکه بارها به آن اشاره شود. دقت کنید که آدرس ایمیلی که معرفی می‌کنید تا حد امکان معنادار باشد. نسل جدید کارفرمایان، حتی ممکن است بر اساس آدرس ایمیل شما نیز در مورد شما پیش‌قضاوت داشته باشند.

نوشتن سوابق كاري در رزومه

حتماً نباید سابقه‌ی کار زیادی داشته باشید. برخي فکر می‌کنند برای اینکه رزومه بنویسند باید سابقه‌ی کار زیادی داشته باشند. حتی یک دانشجو نیز می‌تواند رزومه داشته باشد. در این نوع رزومه باید سهم بیشتری را به اطلاعات تحصیلی، پژوهش‌ها، علاقمندی‌ها، مهارتها، توانمندی‌ها تخصص ها ، دوره هاي آموزشي طي شده و انگیزه‌هایی که برای به دست آوردن موقعیت جدید دارید اختصاص دهید.

 اگر سابقه کار ارائه می‌دهید تاریخ‌ها را تا حد امکان مشخص کنید. اینکه از چه زمانی تا چه زمانی مشغول کار در آن شرکت یا سازمان بوده‌اید و علت عدم همكاري را نيز قيد نمائيد(اتمام قرارداد، اتمام پروژه، استعفا و …)

 download-1

رزومه انگليسي

رزومه‌ انگلیسی الزاماً بهتر از رزومه‌ی فارسی نیست. اين قابل درک است که شما علاقه داشته باشید از طریق ارسال رزومه به زبان انگلیسی خود را از دیگران متمایز کنید. جز در مواردی که استخدام‌کننده یک شرکت بین‌المللی بوده یا مرکز و سازمانی است که مشخصاً با زبان انگلیسی سر و کار دارد، رزومه‌های خود را به زبان فارسی بفرستید.

نتيجه اين که رزومه، الزاماً برای استخدام نیست. همیشه رزومه‌ای از خودتان داشته باشید و آن را هميشه به روز كنيد. من خودم، رزومه‌ای دارم كه بعد از هر سابقه كاري و يا گذراندن دوره هاي آموزشي آن را به روز مي كنم تا در صورت لزوم جهت ارائه، هميشه آماده باشد.

 

۱۳۹۶-۳-۵ ۲۱:۳۴:۰۴ +۰۰:۰۰

12 نظر

 1. بهرام حسین زاده ۱۳۹۵-۱۱-۱۰ در ۵:۰۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  بسیار عالی و پرمحتوا بود. سپاس فراوان

 2. احسان ۱۳۹۶-۰۱-۰۸ در ۷:۴۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام استاد
  عالى و كاربردى بود

  احسان مهدى نژاد

  • امين دولت شاه ۱۳۹۶-۰۱-۱۰ در ۵:۱۹ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام. سپاسگذارم جناب مهدی نژاد عزیز.

  • امين دولت شاه ۱۳۹۶-۰۱-۱۰ در ۶:۴۶ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام. ارادت دارم جناب مهدی نژاد عزیز.

 3. سید محمد حسین علوی ۱۳۹۶-۰۳-۱۴ در ۴:۵۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام بر استاد دولتشاه . ممنون از مقاله رزومه تون استفاده کردم

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۰۳-۱۴ در ۲:۳۲ ب.ظ - پاسخ دادن

   اردت دارم جناب علوی عزیز

 4. پروين شيربيشه ۱۳۹۶-۰۳-۱۵ در ۱:۴۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام و تشكر به خاطر اين مقاله مفيد و كاربردي
  اميدوارم به توجه به تجربه كاري شما استاد دولتشاه
  علاوه بر مقالات تخصصي صنعتي، از اين دست مقالات نيز بيشتر در سايت خود قرار دهيد
  با وجود انيكه مقالات بسياري در مورد رزومه نويسي خوانده بودم، اما اين مقاله واقعاً حرف نداشت
  و مفيد و مختصر نكات بسيار كليدي را بيان مي كرد
  پيروز باشيد

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۰۳-۱۵ در ۷:۱۶ ب.ظ - پاسخ دادن

   تشکر از شما سرکار خانم شیربیشه.

 5. سيد محمد غريبيان ۱۳۹۶-۰۳-۲۶ در ۱:۳۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  ممنون از شما چه موضوع كاربردي و مهمي را انتخاب كرديد و به زيبايي تشريح كرديد

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۰۳-۲۷ در ۹:۱۲ ق.ظ - پاسخ دادن

   سپاسگذارم از شما جناب غریبیان عزیز

 6. اشکان عالی بیگی ۱۳۹۶-۰۶-۲۲ در ۱۰:۱۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام بزرگوار
  مطالبتون باارزش وآموزنده بود بنده بعد از۱۵سال تجربه هنوز خیلی از ظرافتهایی که ارائه دادین رو درتهیه رزومه خود ودوستان تابحال رعایت نمیکردم

  سپاس

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۰۶-۲۴ در ۸:۵۴ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام و تشکر از لطف و محبت شما. خوشحالم که مطالب مفید هستن

ثبت ديدگاه

کد امنیتی *