گزارش نويسی در بازرسی جوش

//گزارش نويسی در بازرسی جوش

گزارش نويسی در بازرسی جوش از جمله مهارت‌هایی است که نقشی کلیدی در رشد و پیشرفت شخص بازرس داشته و موجب كسب اعتبار براي بازرس مي شود، زماني كه لازم است گزارش عمليات بازرسي را ارائه بدهيم ، مهم است كه چگونه بنويسيم و چه مواردي در گزارش قيد گردد. اين نكته مهم فراموش نشود كه مهارت گزارش نويسي به اندازه ديگر مهارت ها براي بازرسي لازم و ضروري است.

اهميت گزارش نويسي در بازرسي فني (جوش)

مهارت گزارش نویسی یکی از مهارتهای مهم در هر شغل است. از گزارش هاي غير رسمی و ساده تا گزارشات مهم و رسمي پروژه هاي بزرگ، همگي نيازمند گزارش كامل و مكتوب هستند.

گزارش نویسی یکی از مهارت هاي مهم در ورود به بسیاری از مشاغل است که متاسفانه اکثرا به چشم یک مهارت مهم به آن نگاه نمی‌کنند و در بيشتر موارد ، صرفا رفع تكليف انجام ميدهند.

گزارشات و مستندات بازرسي فني ، لازم است به شكلي حرفه ايي و هوشمندانه تهيه گردند، به طوريكه گزارشات براي تمامي افراد آشنا به كار ، قابل فهم باشد. گزارشاتی که فقط خود بازرس از آن‌ها سر در می‌آورد در زمان غیبت بلا استفاده باقی می‌مانند، بنابراین نظم ترتیب و پاکیزگی نیز در تهیه گزارشات از اهمیت بالایی برخوردار است.

گزارشات به عنوان مدرک دائمی بايگاني مي شوند، پس در واقع زمانی که گزارشات تهیه می‌شود باید حاوی اطلاعات لازم راجع به چگونگی انجام بازرسی باشند به طوری که در صورت نیاز، امکان تکرار بازرسی توسط شخص دیگر وجود داشته و همان نتایج تکرار شوند.

الزامات گزارشات بازرسی فني(جوش)

اول اینکه گزارشات باید با خودکار نوشته و یا تایپ شوند. اگر اشتباهی در گزارشات دست‌نویس(با خودکار) وجود داشته باشد باید خطی دوران کشیده و اصلاح گردد ( اشتباه نوشتاری نباید به طور کامل پاک شود)

اقدام اصلاحی گزارش، باید امضا و تاریخ گذاری شود.

 این موضوع در مورد گزارشات که تایپ کامپیوتری می‌شوند نیز مشابه است. گزارشات باید حاوی اطلاعاتی کامل از قبیل نوع کار، محل انجام بازرسی و اطلاعات فنی مربوط به تست باشند. استفاده از تصاویر شماتیک می‌توانند به تشریح بهتر نتایج بازرسی کمک نمایند. در نهایت گزارش تکمیل‌شده باید توسط بازرس امضا و تاریخ گذاری گردد.

فرمت گزارش بازرسي فني(جوش)

فرمت هاي گزارش نويسي داراي قالب استانداردي نيستند اما استاندارد ASME SEC V كه در مورد نحوه انجام آزمايشات غير مخرب است، حداقل اطلاعاتي كه بايد در گزارش قيد شوند را ذكر كرد است. اين اطلاعات نسبت به نوع بازرسي و يا آزمايش انجام گرفته متفاوت مي باشد.

اطلاعات مورد نياز در گزارش بازرسي جوش

 • تاريخ انجام آزمايش و يا بازرسي
 • نام ، مشخصات و سطح تاييد صلاحيت پرسنل آزمايشگر(بازرس)
 • مشخصات قطعه و يا شماره سرجوش مورد آزمايش و يا بازرسي
 • روش آزمايش، تكنيك و تجهيزات مورد استفاده در آزمايش و يا بازرسي
 • مشخصات دستورالعمل آزمايش و يا بازرسي
 • نتايج آزمايش
 • مستند كردن گزارش با تهيه عكس و فيلم

اطلاعات ديگري كه لازم است در گزارش نويسي و مستند سازي نوشت شوند شامل مشخصات كدها و استانداردهاي مرجع مورد استفاده جهت انجام آزمايش و يا معيارهاي رد و پذيرش ناپيوستگي ها مي باشد.

لازم به ذكر است كه در هنگام بازرسي بايد تمامي ناپيوستگي ها و نشانه ها، اعم از تاييد شده و يا رد شده(عيوب) در گزارشات ذكر شوند و بهتر است كه در اين موارد با استناد به معيارهاي پذيرش در كد و استاندارد مورد استفاده تكميل شوند.

عدم دسترسي در بازرسي

در هنگام بازرسي ، چنانچه امكان دسترسي به نقاطي را نداشتيم ، مانند ارتفاع زياد و عدم امكانات دسترسي و يا ارتفاع كم از سطح زمين و يا كم بودن فاصله از ساير تجهيزات و اقلام ديگر (نزديك بودن به ديوار و …) و يا شرايطي كه براي بازرس خطر آفرين باشد، بايد به طور دقيق با تهيه مستندات(عكس و فيلم) ، گزارش نمود.

فرم هاي مورد نياز براي بازرسي فني (جوش)

فرم هاي پيشنهادي گزارشات بازرسي و آزمايش در استاندارد انجمنيIWSNT S4-1 توسط انجمن جوشكاري و آزمايش هاي غير مخرب ايران تهيه گرديده است.

در انتها مجددا اين نكته را يادآور ميشوم، تمام مواردي كه بازرس (آزمايشگر) در حين آزمايش مشاهده ميكند لازم است كه در گزارشات ذكر شوند.

۱۳۹۶-۵-۸ ۱۲:۰۳:۰۲ +۰۰:۰۰

8 نظر

 1. ولی بختیاری ۱۳۹۶-۰۳-۰۵ در ۸:۳۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  با توجه به اینکه اینجانب، فنی نیستم، اما اطلاعات این مقاله به طور کامل برای من نیز کاربردی است.
  ممنون از شما

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۰۳-۰۵ در ۱۰:۲۸ ب.ظ - پاسخ دادن

   سپاس از نظر ارزشمند شما

 2. علی بهرام پور ۱۳۹۶-۰۳-۱۰ در ۸:۲۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  با تشکر از مقاله خوب و کاربردیتان استاد

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۰۳-۱۰ در ۸:۲۵ ب.ظ - پاسخ دادن

   جناب بهرام پور عزیز تشکر از شما بابت زمانی که برای مطالعه گذاشتید .

 3. مهدي خيام ۱۳۹۶-۰۵-۰۱ در ۱۲:۰۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام،عالي بود اين مطلبتون خيلي بهش نياز داشتم بعنوان يه تازه وارد در عرصه بازرسي،تشكر.

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۰۵-۰۸ در ۱۱:۴۱ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام و ممنون از ابراز محبت شما و تبریک میگم ورود شما رو به عرصه بازرسی

 4. قاسمی ۱۳۹۶-۱۰-۰۸ در ۱۲:۴۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام و تشکر از زحمات شما جناب آقای دولت شاه واقعا بحث ذکر شده مورد مهمی هست البته جا داره نکته ای رو اصافه کنم در صنعت با هیچ کس تعارف نداشته باشید سعی کنید گزارشهای شما بر پایه واقعیت باشه اکثر گزارشات در انتهای پروژه گریبان ناظر یا مسئول کنترل کیفیت رو میگیره پس در نوشتنش کوتاهی نکنید

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۱۰-۰۹ در ۳:۵۹ ب.ظ - پاسخ دادن

   دورد بر شما و تشکر از نکته مهمی که اشاره کردید.

ثبت ديدگاه

کد امنیتی *