ITP طرح بازرسی و آزمایش

//ITP طرح بازرسی و آزمایش
ITP طرح بازرسی و آزمایش بیانگر Inspection and Test Plan است و یکی از مهمترین مدارک مهندسی در پروژه ها می باشد که متناسب با مشخصات فنی، نقشه ها و تفاهم نامه میان کارفرما و پیمانکار تهیه می‌شود.

آنچه استاندارد می گوید این است که شما باید بازرسی مورد نیاز پروژه را برنامه ریزی کنید که چه زمانی و چه چیزی و چطوری بازرسی شوند.
چنانچه ITP به طور دقیق برنامه ریزی شده باشد و اجرا شود، یک خروجی سازگار را تضمین می کند.

مواردی که در ITP طرح بازرسی و آزمایش ذکر می شوند :

در ITP فعالیت‌های بازرسی و مسئولیت های نقاط بازرسی برای سازمان های مختلف از جمله پیمانکار جزء(SUBCONTRACTOR)، پیمانکار اصلی(GENERAL CONTRACTOR) ،سازمان شخص ثالث (TPA) و کارفرما (OWNER) مشخص شده است.

همچنین در ITP استانداردهای مورد استفاده در پروژه و محدوه های بازرسی و نقاط توقف ( نقاطی از پروژه که لازم است کار متوقف شده تا بازرسی انجام شده و بعد از بازرسی پروژه ادامه یابد) را معرفی می کند.
ITP طرح بازرسی و آزمایش

  مهمترین نقاط بازرسی(Inspection Test Point) در ITP :

H (Hold Point) : سطحی از بازرسی است که بازرس کارفرما (خریدار) باید مطابق با RFI (Request For Inspection) جهت بازرسی دعوت شود.
تا زمانی که بازرس کارفرما (خریدار) حضور نیابد و بازرسی صورت نگرفته باشد ادامه مرحله بعدی فعالیت برای پیمانکار (سازنده) مجاز نمی باشد.
در واقع دعوت و حضور بازرس کارفرما (خریدار) جهت بازرسی فعالیت ضروری می باشد و در صورت عدم حضور بازرس کارفرما (خریدار) آن فعالیت برای پیمانکار (سازنده) تایید نمی شود.
W(Witness) : سطحی از بازرسی است که بازرس کارفرما (خریدار) باید مطابق با RFI (Request For Inspection) جهت بازرسی دعوت شود و چنانچه بازرس کارفرما (خریدار) طبق زمان مشخص شده در RFI حضور نیابد ادامه مرحله بعدی فعالیت برای پیمانکار (سازنده) مجاز می باشد.
Hold Point از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار است ولی در Witness Point چنانچه بازرس به دلایلی حضور نیابد پیمانکار (سازنده) می تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

چگونگی تهیه ITP طرح بازرسی و آزمایش

به طور کلی، ITP باید مجموعه ای از عملیات را دنبال کند و به وضوح تعریف کند که چه کسی مسئول تأیید هر بازرسی است.

ابتدا مشخص می شود که چه زمانی لازم است بازرسی انجام شود و بعد از آن ، برای هر نقطه بازرسی دقیقا مشخص شود چه چیزی باید بررسی شود و بازرسی انجام شده تائید یا رد شود ( براساس استاندارد رد یا تائید می شوند).

برای دانلود استاندارد ASQC-E2-96-Guide-for-inspection-Planning (راهنمای تهیه ITP) میتوانید اینجا کلیک کنید

۱۳۹۶-۶-۲ ۰۱:۰۶:۳۳ +۰۰:۰۰

7 نظر

 1. مقدم ۱۳۹۶-۰۶-۰۴ در ۱۱:۳۵ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام مهندس دولت شاه
  ممنون از مقاله مفیدتون . اگه مقدوره یک نمونه ITPمربوط به پروژه های اجرایی داخل کشور برام ایمیل کنید.
  ممنون از وقتی که میذارین.

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۰۶-۰۵ در ۱:۳۹ ب.ظ - پاسخ دادن

   سپاس از شما بابت مطالعه مطالب سایت.
   در اسرع وقت به ایمیل شما ارسال میشه.

 2. Mansour.s ۱۳۹۶-۱۱-۱۵ در ۱۲:۰۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام خدمت جناب مهندس دولت شاه
  تشکر و قدردانی میکنم از شما بابت اطلاع رسانی و ارائه مقالات مفید.

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۱۱-۱۷ در ۸:۲۰ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام و تشکر از زمانی که برای مطالعه مطالب سایت گذاشتید.

 3. رضا ۱۳۹۶-۱۱-۲۴ در ۱۲:۴۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام جناب مهندس.
  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون و اگه امکان داره یک نمونه از ITP طراحی شده برای پروژه های داخلی رو برام ارسال بفرمایید. و هم اینکه دوره آموزشی در رابطه با QCP و ITP کجا وجود داره؟
  با تشکر

 4. میلاد ۱۳۹۷-۰۸-۰۷ در ۹:۲۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  با تشکر از مطلب مفیدتون
  درباره تفاوت ITP و QCP مطلبی دارید؟

  • امین دولت شاه ۱۳۹۷-۰۸-۱۰ در ۱:۲۵ ق.ظ - پاسخ دادن

   با سلام و تشکر از مطالعه مطالب سایت و محبت شما

   هر دو هدف طرح کنترل کیفیت (QCP) و طرح تست بازرسی (ITP) برای کنترل کیفیت کار در ساخت و ساز، صنایع و یا هر محیط دیگر که در آن مورد استفاده قرار می گیرد. این، ابزار قدرتمند کیفیتی است که اگر به صورت موثر و مناسب اجرا شود به کیفیت ساخت و ساز مورد نظر پروژه منجر شود.

   QCP – استفاده مورد نظر از این می تواند گمراه کننده باشد، اما در استفاده و کاربرد بسیار ساده است. QCP ها به طور کلی برای کنترل کیفیت فرایند، محصول، تجهیزات و افراد و غیره استفاده می شود. استفاده از QCP ها در اصل برای محصول نهایی طراحی شده است.

   ITP- استفاده مورد نظر از این موارد عمدتا برای بررسی و تشخیص هر گونه عدم انطباق بالقوه بر روی تجهیزات و … می باشد. استفاده و کاربرد ITP در نهایت برای مواد و تجهیزات ورودی قبل از محصول نهایی طراحی شده است.

ثبت ديدگاه

کد امنیتی *