WPS دستوركار روش جوشكاری

//WPS دستوركار روش جوشكاری

WPS دستوركار روش جوشكاري

در پروژه هاي صنعتی براي اتصال قطعات مختلف به یکدیگر، بيشتر از روش جوشکاری استفاده مي شود. روش هاي جوشكاري مختلفی برای اجرا وجود دارد اما به خاطر شرایط خاص روش­هاي مختلف، فقط بعضی از آن­ها به صورت گسترده در صنایع كاربرد دارند.

 

برای تمام روش­های جوشکاری، قبل از شروع جوشكاري در پروژه الزام است كه (WELDING PROCEDURE SPECIFICATION) WPS (دستوركار روش جوشكاري) و (PROCEDURE QUALIFICATION RECORD) PQR بر اساس استانداردي که به عنوان مرجع معرفی شده تهيه گردد. (مگر آنكه از WPS هاي از پيش تائيد شده استفاده گردد) و WQT(تست تائيد صلاحيت جوشكار و اپراتور جوشكاري) انجام شود. ( عنوان WQT در بعضي كدها با WPQ ذكر شده است)

 براي اين كار با بررسي استاندارد­های مختلف ساخت تجهیزات ، استاندارد مرجع برای تهیه WPS & PQR و (WELDER QUALIFICATION TEST) WQT مشخص مي شود.

 

تهیه WPS

قبل از شروع هر گونه عمليات جوشكاري ، پيمانكار موظف است كه WPS را تهيه كند كه اين WPS توسط يك يا چند PQR پشتيباني مي شود.

تعریف WPS

یک WPS سند تایید شده­ ايی است که قواعدي را برای تولید جوش­هایی مطابق الزامات کد فراهم می­کند. WPS یا سایر مدارک ممکن است به عنوان قواعدي توسط جوشکار یا اپراتور جوشکاری مورد استفاده قرار مي گیرد تا از يكسان بودن عملیات جوشكاري با الزامات کد اطمینان حاصل شود.

محتویات WPS

هر WPS براساس نوع فرايندهاي جوشكاري داراي اطلاعات مورد نياز جهت انجام جوشكاري مي باشد. اين اطلاعات به جوشكار كمك مي كند كه پارامترهاي مورد نياز براي جوشكاري را تهيه و تنظيم كند و بازرس جوش نيز بساس اطلاعان مندرج در WPS اقدام به تائيد صلاحيت جوشكار براي انجام جوشكاري و نظارت بر روند عمليات جوشكاري ميكند.

اطلاعاتي كه در WPS ذكر ميشوند شامل:

 • استاندارد مورد استفاده
 • نوع فرايند جوشكاري
 • اطلاعات فلز پايه ( جنس، ضخامت، قطر …)
 • نوع فلز پركننده ( الكترود )
 • حالت يا وضعيت جوشكاري( تخت، افقي و ….)
 • ميزان پيشگرم و دماي بين پاسي
 • عمليات حرارتي بعد از جوشكاري
 • طرح اتصال ( زاويه شيار، Gap، Root Face و ..)
 • كاراكترهاي الكتريكي(نوع جريان و قطبيت، ميزان آمپراژ و …)
 • تكنيك جوشكاري
 • نوع گاز محافظ ( درصورت استفاده)

و ترتيب اجراي پاس ها براساس نوع الكترود و فرايند ( درصورت استفاده از چند فرايند در يك WPS)

WPS دستوركار روش جوشكاري

اطلاعات WPS براساس تاثير گذاري بر كيفيت جوش در سه دسته تقسيم بندي مي شوند:

 • متغیر­های اساسی Essential Variables
 • متغیر­های غیر اساسی Nonessential Variables
 • متغیر­های اساسی تکمیلی Supplementary Essential

 

WPS دستوركار روش جوشكاري

 

 

WPS دستوركار روش جوشكاري

یک WPS کامل باید تمامی متغیر­های اساسی Essential Variables و غیر اساسی Nonessential در صورت لزوم متغیر­های اساسی تکمیلی Supplementary Essential برای هر فرآیند جوشکاری بکار رفته را مشخص كند. متغیرهاي اشاره شده در ASME Sec IX و در قسمت چهار IV یعنی اطلاعات جوشکاری تعریف شده­اند.

 

 

WPS دستوركار روش جوشكاري

تغییرات در WPS

تغییراتی كه در متغیرهای غیر اساسی یک WPS داده مي شود، بدون تائيد صلاحيت مجدد (تهیه PQR مجدد) الزامات ساخت را برآورده مي كند به شرطي كه WPS اصلاح گردد.

متغیرهای اساسی یا متغیرهای اساسی تکمیلی (در صورت لزوم) در صورت ايجاد تغییرات ، لازم است كه تائيد صلاحيت مجدد WPS (PQR جدید یا اضافی) انجام شود.

فرمت WPS

اطلاعاتی که لازم است در WPS باشد می­تواند در هر فرمتی بصورت نوشته یا جدول باشد تا اطلاعات مورد نیاز  براي سازنده یا پیمانکار را برآورده نماید.

در ASME Sec IX فرم QW-482 به عنوان یک نمونه برای WPS تهیه شده است. این فرم شامل اطلاعات لازم برای فرآیندهای GMAW & GTAW، SAW، SMAW می­باشد. این فرم فقط به عنوان یک راهنما می­باشد و در بردارنده همه اطلاعات برای سایر فرآیندها نيست. همچنين همه پارامترهاي موجود در اين فرم براي همه فرايندها كاربرد ندارد.

WPS دستوركار روش جوشكاري

پس از تهيه PQR ، انجام WQT ، عمليات جوشكاري مي تواند اجرا شود و WPS که برای انجام جوشکاری مطابق با الزامات کد مورد استفاده قرار می­گیرد باید در محل ساخت برای مراجعه و بررسی توسط بازرس در هر زمان در دسترس و امکان پذیر باشد.

خوشحال مي شوم نظر خود را در پايين همين صفحه با من و خوانندگان اين مطلب به اشتراك بگذاريد.

۱۳۹۶-۳-۸ ۱۶:۲۸:۱۸ +۰۰:۰۰

5 نظر

 1. رضا یاوری ۱۳۹۶-۰۱-۰۷ در ۷:۳۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  از ارایه مطالب فنی و تخصصی شما خیلی سپاسگزارم
  در مسیر تعالی باشید…

 2. مهرانگیز ۱۳۹۶-۰۳-۲۲ در ۱:۰۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  درود بر شما . بسیار عالی است که به یک موضوع تخصصی با این دقت و نظم می پردازید .موفق باشید و پاینده .

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۰۳-۲۵ در ۵:۵۹ ق.ظ - پاسخ دادن

   تشکر بابت زمانی که برای مطالعه مطالب سایت گذاشتید.

 3. علی ذاکری ۱۳۹۶-۱۱-۲۲ در ۱:۲۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  سپاس بسیار عالی

  • امین دولت شاه ۱۳۹۶-۱۲-۰۵ در ۱۲:۳۹ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام و تشکر از زمانی که برای مطالعه مطالب سایت گذاشتید.

ثبت ديدگاه

کد امنیتی *