مشاوره رایگان : 09906077821|api650@yahoo.com

اهميت بازرسی جوش در ساختمان

///اهميت بازرسی جوش در ساختمان

اهميت بازرسی جوش در ساختمان

زلزله بم

زمین‌لرزه بم، زمین‌لرزه‌ای بود به شدت ۶٫۶ ریشتر که در ساعت ۵:۲۶ بامداد ۵ دی ۱۳۸۲ شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان را لرزاند.

 

 

طبق آمار رسمی این زمین‌لرزه در حدود 45 هزار قربانی، ۳۰ هزار مجروح و بیش از صد هزار نفر بی‌خانمان به جای گذاشت.

در اثر این حادثه ۹۰ درصد از سازه‌های شهر بم به کلی تخریب شدند.

 

اهميت بازرسي جوش در ساختمان

 

اهميت بازرسي جوش در ساختمان

با گذشت بيش از 50 سال استفاده جوشكاري در ساختمان ، سال هاي اخیر از نظر تعداد ساختمانهایی که با سازه های فولادی طراحی و اجرا شده اند کاملا استثنایی به شمار می آید.

از حدود سال 1380 تا كنون، ده ها هزار سازه فولادی در کشور به ناگهان همانند قارچ سر از زمین برآورد.گسیل سرمایه ها به سوی ساخت و ساز شهری و تبدیل ساخت سرپناه به یک ماشین سرمایه گذاری جهت سودهای کلان باعث گردید تا رعایت اصول فنی و ایمن سازی زلزله ايي ساختمانها در برابر منفعت طلبی بسیاری از صاحبکاران عملا مورد توجه قرار نگیرد.

از طرف دیگر حجم عظیم ساخت و ساز ، نیروی انسانی زیادی اعم از مهندس و تکنسین و جوشکار ماهر احتیاج داشت که در اثر کمبود نیروهای متخصص و یا عدم کنترل پروژه ها توسط افراد متخصص راه برای ورود افراد غیرمتخصص به این جرگه هموارگردید.

تمامی این مسایل دست به دست هم داد تا طرح و اجرای ساختمانهای فولادی آنچنان که باید از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد.

 

11

 

تخریب کلی ساختمانهای فولادی در زلزله های متعدد ( منجیل ، بم ، درود ، بروجرد و … ) بيانگر پایین بودن کیفیت ساختمانهای فولادی کشور می باشد. از میان تمامی عوامل دخیل در طرح و ساخت سازه های فولادی، اتصالهای جوشی از نارسایی های بیشتری برخوردارند.

اما آنچه هم است نقش بازرسي و كنترل كيفيت جوش در ساختمان مي باشد كه متاسفانه با وجود حوادث تلخ گذشته و امكان وقوع حوادث مشابه ، باز هم به اين مهم اهميت داده نمي شود.

وزارت مسكن و شهرسازي به عنوان متولي اصلي نظارت بر ساخت و همچنين شهرداري، سازمان نظام مهندسي ساختمان، بنياد مسكن و سازمان مسكن و شهرسازي به عنوان متوليان صدور مجوزات و نظارت در هر استان اين وظيفه را بر عهده دارند كه الزامات اجراي بازرسي جوش و آزمايش هاي غيرمخرب را از شروع عمليات ساخت اجرا كنند تا افراد تائيد صلاحيت شده بتوانند وظايف خود را به خوبي انجام دهند.

 

عدم کیفیت لازم جوش

علل اصلی پایین بودن کیفیت جوش در ساخت و سازها :
1-  عدم انطباق اجرای معمول سازه های فولادی با آیین نامه ها و دستورالعملها
2- عدم آموزش کافی در این زمینه برای جوشکاران و مهندسان ناظر
3- نبود نظارت اصولی و دقیق بر اجرای جوشکاری
4- عدم طرح دقیق اتصال جوشی با توجه به عملکرد مورد نظرآنها

در بسیاری از موارد طرز اجرای متداول جوش با جزییات ارایه شده در آیین نامه تطابق ندارد . این موارد ناشی از موارد متعددی است که از میان آنها به موارد زیر می توان اشاره کرد:

الف) آشنا نبودن مهندسین سازه به مسایل اجرایی و در نتیجه ارایه نقشه ها و جزییات غیرقابل اجرا
ب) گرانتر بودن هزینه اجرای جزییات آیین نامه و استانداردها نسبت به روش سنتی اجرا
پ) آگاه نبودن کارفرما ، مجری طرح و مهندس ناظر به جزییات بزرسي مطابق استاندارد و آیین نامه ها

 

اهميت بازرسي جوش در ساختمان

مراحل بازرسي جوش

كارهايي كه براي بازرسي و كنترل كيفيت جوش بايد انجام داد شامل اين موارد است:

بازرسي و كنترل قبل از جوشكاري

بازرسي و كنترل در حين جوشكاري

بازرسي و كنترل بعد از جوشكاري

كه هركدام از اين موارد در برگيرنده اقدام هايي هستند كه قطعا تاثير بالايي در كيفيت نهايي جوش اجرا شده دارند.

يكي از كارهايي كه بازرس جوش موظف است قبل از شروع عمليات جوشكاري انجام دهد اين است كه تاييد صلاحيت جوشكار و اپراتور جوشكاري را بررسي كند، يعني از جوشكار براساس دستورالعمل مشخصات جوشكاري(WPS) تست گرفته و چنانچه جوشكار صلاحيت داشت مجاز به انجام جوشكاري مي باشد.

 

اهميت بازرسي جوش در ساختمان

 

اهميت بازرسي جوش در ساختمان

گواهي پايان كار تائيد جوش (تجربه شخصي)

بسياري از ساختمان ها بازرسي جوش انجام نمي شود زيرا بعضي از مجريان ساخت اطلاعي از بازرسي جوش ندارند و بعد از اتمام عمليات ساخت زماني كه براي صدور مجوزات قانوني اقدام ميكنند، متوجه الزامي بوده گواهي تست جوش مي شوند.

عده ايي از كارفرمايان و پيمانكاران هم هستند كه از اين موضوع اطلاع دارند اما چون شركت هاي سودجويي وجود دارد كه هيچ گونه نظارتي در مراحل ساخت نداشته و صرفا با دريافت مبلغي گواهي هاي كيفيت جوش را تائيد مي نمايند.

مجريان ساخت نيز براي كاهش قيمت ساخت و هزينه هاي ديگر، خود نيز هيچ گونه كنترل و نظارتي بر مراحل جوشكاري ندارند و بعد از اتمام كار از شركت هاي مذكور، گواهي تائيد كيفيت را دريافت ميكنند كه فقط ميتوان گفت خدا به حال خريداران رحم كند.

 

راهكاري جهت ارتقا كيفيت جوشكاري

جهت رفع مشلات اشاره شده ، لازم است نشست هاي آموزشی جهت ارتقای سطح كفيت جوشکاری با همكاري سازمان ها و ارگان هاي استاني ، خصوصا سازمان نظام مهندسي در هر استان و شهرداري ها ، برگزار شود كه در اين جلسات نحوه انطباق سازه ها با استاندارد ها و آیین نامه ها، ارتقای کیفیت جوشکاری و سپردن آن به دست متخصصان و نظارت بیشتر بر جوش ها بررسي گردند.

اهميت بازرسي جوش در ساختمان

p1050895

آموزش در زمینه بازرسي جوش و آزمايش هاي غير مخرب از ضروریات جامعه مهندسی هست كه متاسفانه هنوز شاهد هستیم در ساخت و سازها از جوشکاران تازه کار و بدون مهارت استفاده می شود، یا  اينكه بعضا مشاهده شده مهندسين ناظر نيز اطلاع كافي از بازرسي جوش نداشته و متقاضیان مسکن به کیفیت کار چندان اهمیتی نمي دهند و تنها به دنبال ارزان ترین قيمت هستند.

 هدف ما از بین بردن این مشکلات است كه با آموزش مهندسان ناظر و تربیت جوشکار ماهر بتوانيم ساختمان هايي با كيفيت بالا و مطمئن بسازيم.

 

2019-10-14T14:07:27+03:30

6 نظر

 1. مهدی معزز 2017-03-27 در 3:45 ب.ظ - پاسخ دادن

  واقعا جای نظارت و بازرسی در خیلی از سازه های د رحال اجرا خالیه و در صورت بازرسی دقیق میشه جلوی خیلی از اتفاقات نا خواسته رو گرفت ممنون از اهتمامی که به این مسئله دارید

  • امين دولت شاه 2017-03-27 در 4:01 ب.ظ - پاسخ دادن

   سپاسگذارم از وقتی که جهت مطالعه مقاله بازرسی جوش در ساختمان گذاشتید.

 2. شهرام تجزيه‌چي 2017-05-29 در 12:52 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  به موضوع بسیار مهمی اشاره کردید. زلزله یکی از مخرب‌ترین بلایای طبیعی است که خسارات سنگینی هم وارد می‌کند. بازرسی دقیق جوش می‌تواند از اتلاف سرمایه‌های انسانی و مادی جلوگیری کند.
  ممنون از بیان شیوای شما

  • امین دولت شاه 2017-05-30 در 1:21 ق.ظ - پاسخ دادن

   تشکر و ممنون از ابراز لطف شما

 3. رضوان شریفی 2017-06-14 در 7:22 ب.ظ - پاسخ دادن

  با اینکه عناوین مقالات شما تخصصی است اما بسیار روان و قابل درک برای عموم نوشته شده .ممنون

  • امین دولت شاه 2017-06-15 در 5:58 ق.ظ - پاسخ دادن

   تشکر بابت زمانی که برای مطالعه مطالب سایت گذاشتید.

ثبت ديدگاه

کد امنیتی *