مشاوره رایگان : 09906077821|api650@yahoo.com

برج خنك كننده

برج خنك كننده

Cooling tower

برج خنک کننده چه نوع تجهیزی است؟

وسیله‌ای برای دفع حرارت اضافه آب مورد استفاده در چگالنده به فضای بیرون از طریق تبادل حرارتی با هوا است.

برج‌های خنک‌کننده معمولاً با تبخیر آب، حرارت ایجاد شده در یک واحد شیمیایی را دفع کرده و سیال سرویس را تا دمای حباب مرطوب هوا پایین می‌آورند؛ البته باید در نظر داشت در برخی از برج‌های خنک‌کن با چرخه بسته که به برج خنک‌کن خشک مشهور هستند، کاهش دمای سیال سرویس صرفاً تا دمایی نزدیک به دمای حباب خشک هوا امکان‌پذیر است.

برج خنک کننده

دلیل استفاده از برج خنک کننده

بسیاری از سيستم هاي تهويه مطبوع و فرايندهاي صنعتي توليد حرارت مي كنند و اين حرارت بايد دفع شود .براي دفع حرارت از كندانسورها و مبدل های  حرارتي معمولاً از آب به عنوان سيال واسطه‌ انتقال حرارت استفاده مي گردد .

به بیان ساده‌تر، برج خنک‌کننده سیستمی است که از آن برای خنک‌سازی آب در فرایندهای سردسازی سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌گردد.

البته برج های خنک کننده غیر از کاربرد در سیستم های تهویه مطبوع، در پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و غیره نیز کاربرد دارند.

 

 

اساس کار برج خنک کننده

اساس کار تمام برجهای خنک کننده بر مبنای ایجاد سطح تماس بیشتر بین جریان آب گرم و هوای سرد و در نتیجه تبادل حرارتی بین این دو می‌باشد.

عموماً در برجهای خنک کننده آب گرم توسط لوله‌هایی به بالای برج منتقل شده و در آنجا یا به صورت طبیعی یا با آبفشانهایی به سمت پایین برج به جریان می‌افتد که در طول این مسیر با توجه به نوع برج به شیوه‌های مختلف با جریان هوای سرد برخورد می‌کند.

 

برج خنك كنندهبرج خنك كننده

 

 

محل نصب برج خنک کننده

محل نصب برج خنک کننده باید بگونه‌ای باشد که مانعی در اطراف آن برای ورود جریان هوای تازه به داخل برج وجود نداشته باشد.

همچنین در صورت استفاده از چندین برج در کنار هم باید شرایطی فراهم شود که هوای گرم خروجی از برج‌ها مستقیماً وارد همدیگر نشده تا باعث کاهش راندمان و عدم کارایی برج شوند.

اگر بتوان برج خنک کن را در فضای باز با جریان هوای آزاد قرار داد در حصول یک بازده مناسب از برج مشکلی وجود نخواهد داشت اما چنانچه قرار باشد برج در داخل ساختمان و محصور بین دیوارها نصب شود موارد زیر بایستی مورد توجه قرار گیرد:

  1. باید فضای کافی و بدون مانع مزاحم در اطراف برج وجود داشته باشد تا هوای لازم به برج برسد
  2. هوای گرم خروجی از برج باید به گونه‌ای تخلیه شود که امکان بازگشت و گردش مجدد آن به برج وجود نداشته باشد زیرا گردش مجدد چنین هوایی در برج دمای مرطوب هوای ورودی به برج را افزایش می‌دهد و باعث گرم ماندن آب در خروج از برج می‌شود.

گردش مجدد هوا به داخل برج در زمانی که چند برج در مجاورت هم باشند مورد توجه باشد.

 

تعیین محل نصب برج به عوامل دیگری هم بستگی دارد از قبیل استحکام محل نصب، تجهیزات اضافی برای تقویت آن، هزینه فراهم کردن تجهیزات اضافی برای برج و مسائل مربوط به معماری ساختمان و …

 

 

 

2019-10-14T20:52:04+03:30

ثبت ديدگاه