مشاوره رایگان : 09906077821|api650@yahoo.com

بازسازی قطعات صنعتی

///بازسازی قطعات صنعتی

مقدمه ایی بر بازسازی قطعات صنعتی :

1-1:مقدمه:

بازسازی قطعات و ماشین آلات صنعتی در تمام کشورها،به ویژه کشورهای در حال توسعه از جایگاه خاصی برخوردار است.این امر به خصوص در مورد تجهیزاتی که تولید آنها مشکل است و یا پرهزینه هستند،حائز اهمیت است.البته زمانی می توان یک قطعه را بازسازی کرد که قابلیت بازسازی داشته باشد.به بیان ساده تر،بازسازی باید توجیه فنی و اقتصادی داشته باشد.

 

2-1:عوامل استهلاک قطعات و تجهیزات صنعتی:

به طور کلی عوامل استهلاک یا تخریب قطعات و تجهیزات صنعتی را میتوان به دو دسته:

الف: تخریب در دمای بالا

ب: تخریب در دمای محیط تقسیم بندی کرد.

عوامل تخریب در دمای محیط را میتوان در تجهیزات موجود در ماشین آلات و خودرها مشاهده نمود.زیرا در حالت استفاده عادی از آنها، شرایط استهلاک و تخریب فراهم می شود.سه پدیده اصلی در دمای محیط که سبب فرسودگی یا تخریب تجهیزات و قطعات می شود

عبارتند از :

الف:خوردگی

ب:خستگی

ج:سایش 

 

الف-خوردگی: خوردگی،تخریب تدریجی مواد بر اثر انجام واکنش های شیمیایی با محیط اطراف است.اغلب چنین تصور می شود که پدیده خوردگی فقط در محیط های مرطوب اتفاق می افتد،در حالیکه اکسیداسیون فلزات در دماهای بالا و یا محیط های خشک را نیز می توان نوعی از این پدیده دانست.

ب-خستگی: فلزات در اثر نیروی تناوبی دچار خستگی می شوند واین پدیده از جمله متداول ترین علت شکست قطعات در حین کار و سرویس می باشد.شکست در محور پمپ ها،توربین ها،کمپرسورها و.. را می توان نمونه هایی از این نوع تخریب دانست.

ج-سایش: سایش عبارت است از کاهش تدریجی ماده از سطح جسمی که در مقابل جسم دیگر حرکت نسبی دارد.قطعات در شرایط کار و سرویس توسط یکی از مکانیزم های سایش خراشان،سایش چسبان و سایش خستگی، ساییده می شوند.

 

3-1:روش های افزایش عمر مفید قطعات و تجهیزات صنعتی:

با توجه به اثرات فنی و اقتصادی استهلاک و تخریب قطعات و تجهیزات،لازم است تمهیداتی جهت افزایش عمر قطعات و اجزای ماشین آلات شود.برای این منظور می توان دو روش زیر را مد نظر داشت:

الف-افزایش مقاومت قطعات در برابر پدیده های مخرب سطحی توسط اتخاب مواد مناسب و یا استفاده از فرآیندهای مهندسی سطح برای افزایش مقاومت سطوح

ب-بازسازی قطعاتی که در اثرعوامل مختلف تخریب شده اند و یا دقت ابعادی و درنتیجه کارآیی خود را از دست داده اند،به شرط آنکه این تخریب های سطحی قابل تعمیر و ترمیم باشند.

در بحث ترمیم قطعاتی که اصطلاح بازسازی برای آنها به کار برده می شود،قطعه مستهلک با استفاده از روش های مناسب لایه گذاری و تعمیر شده و مجددا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

4-1:اصول بازسازی:

یک قطعه بازسازی شده بایدعمر کاری مناسبی داشته و قابل استفاده باشد.در مورد قطعات ساده حداکثر هزینه قابل قبول برای بازسازی بین 15تا 40 درصد قیمت قطعه نو برآورد می شود.اما درموارد خاص علاوه بر هزینه بازسازی،عوامل دیگری مانند نیاز به استفاده از قطعه نیز مؤثر است.

 

معیارهای مهم تصمیم گیری در مورد بازسازی قطعات صنعتی عبارتند از:

الف-توجیه فنی بازسازی

ب-توجیه اقتصادی بازسازی

 

در توجیه فنی بازسازی باید قبل از اجرای عملیات بازسازی به چند پرسش زیر پاسخ داده شود:

الف-آیا بعد از بازسازی،قطعه تا تخریب نهایی فاصله زمانی مناسبی خواهد داشت؟

ب-آیا امکان جبران استهلاک با روش های موجود امکان پذیر است؟

ج-آیا قطعه بازسازی شده از نظر استحکام و کارآیی قابلیت استفاده دارد؟

 

در توجیه اقتصادی بازسازی نیز لازم است به سوالات زیر پاسخ داده شود:

الف-آیا تعمیر یا ترمیم قطعه درمقایسه با خرید آن،هزینه کمتری دارد؟

ب-آیا هزینه تعمیر و یا بازسازی قطعه کمتر از هزینه تعمیر کل مجموعه مادر از طریق تعویض قطعات است ؟

بنابراین در یک تعریف کلی می توان گفت،بازسازی انجام سلسله عملیاتی است که استفاده مجدد از آن قطعه مستهلک را برای دوره زمانی خاص و تعریف شده ایی امکان پذیر می سازد.

 

در حال حاضر 4 روش متداول برای بازسازی قطعات معیوب و یا مستهلک وجود دارد که عبارتند از :

الف-جوشکاری

ب-فلز پاشی

ج-آبکاری

د-استفاده از مواد اپوکسی

این روشها هر کدام انواع و تکنیک های گوناگونی دارند که اساس بازسازی را تشکیل می دهند.در فرآیند بازسازی قطعات،عمق تخریب باید پر(لایه گذاری) شود تا قطعه به ابعاد مجاز برسد.مراحل آماده سازی و تمام کاری به نوع عملیات لایه گذاری،نوع عیب،ابعاد و جنس قطعه بستگی دارد.

2019-10-24T22:00:36+03:30

ثبت ديدگاه